Ostrzeżenia pogodowe

2019-10-02

Pożar ciężarówki z przyczepą na ulicy Powstańców Warszawy

Autor: Karol Zawadzki

     1 października 2019 roku około godziny 8:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęła informacja o pożarze samochodu ciężarowego na ulicy Powstańców Warszawy w Częstochowie w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 908. Na miejsce zadysponowano ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze z JRG CS PSP, JRG 1 oraz OSP Dźbów.
     Po dojeździe pierwszego zastępu zastano pojazd marki DAF CF z przyczepą objęty całkowicie ogniem. Po uzyskaniu informacji od kierowcy pojazdu, stwierdzono że przewoził on 1200 kg pianki poliuretanowej, a sam nie wymaga pomocy medycznej. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy piany ciężkiej oraz jeden prąd wody w natarciu. Podczas pożaru doszło do wystrzału opon zestawu. Dym był widoczny z kilku kilometrów, a sam temperatura dokonała zniszczeń na pobliskich posesjach oraz w infrastrukturze drogowej. Uszkodzeniu uległy m.in. ogrodzenie posesji, ocieplenie, rynny oraz szyby i ramy okien w budynku jednorodzinnym, słupek telekomunikacyjny, klosz latarnii ulicznej, kosze na śmieci oraz krzewy i drzewa. Dzięki sprawnej akcji strażaków nie doszło do uszkodzenia i rozszczelnienia zbiorników z paliwem, w których było około 600 litrów oleju napędowego. Ruch na DW 908 był zablokowany przez kilka godzin. 
     Działania strażaków polegały m.in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów piany ciężkiej i wody w natarciu, dokładnym przelaniu pogorzeliska, sprawdzeniu kamerą termowizyjną elewacji budynków oraz zmycie piany gaśniczej z jezdni. Na miejscu obecny był Zastępca Dowódcy JRG 1 - mł. bryg. Krzysztof Dzwonnik. Po usunięciu pojazdu oraz naczepy przystąpiono do uprzątnięcia jezdni. Na miejsce poprzez Miejski Zarząd Dróg i Transportu zadysponowano zamiatarkę uliczną. 


Siły i Środki:
250[S]25 GCBA 4/32 Volvo FMX 410 - JRG CS PSP
351[S]25 GCBA 8/50 Renault Kerax 420 dCi - JRG 1
351[S]90 SLRr Dacia Duster - JRG 1
359[S]13 GCBA 3,5/35 Mercedes-Benz Atego 1530 AF - OSP Dźbów
Miejski Zarząd Dróg i Transportu
Nadzór Ruchu MPK
Pogotowie Energetyczne
Policja

Galeria