Ostrzeżenia pogodowe

2018-09-23

Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku w jaskini Studnisko

Autor: Leszek Foss

    Do wypadku doszło w niedzielę 23 września przed południem. Na miejsce udali się ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR.

    Po dotarciu na miejsce zastali oni w jaskini dwie osoby: kobietę i mężczyznę. Obydwie wymagały pomocy medycznej i nie były w stanie same opuścić jaskini. Ratownicy ewakuowali poszkodowane osoby z jaskini. W działaniach uczestniczyli także ratownicy ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz dwóch druhów OSP w Olsztynie, którzy mimo braku dyspozycji z SKKM w Częstochowie, udali się do pomocy.

     Poszkodowana kobieta ze złamaniem miednicy, kończyn, oraz podejrzeniem urazu kręgosłupa została zabrana helikopterem LPR. Mężczyzna z ogólnymi stłuczenami i podejrzeniem urazu kręgosłupa został przetransportowany karetką pogotowia.

     Jaskinia Studnisko jest najgłębszą jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest otwarta dla ruchu turystycznego w określonym czasie i po spełnieniu kilku warunków, m.in. posiadaniu odpowiednich kwalifikacji i uzyskaniu zgody od RDOŚ.

     Ostatni wypadek w jaskini Studnisko miał miejsce w 2014 roku. Zginęła wtedy gimnazjalistka z woj. kujawsko-pomorskiego: http://czestochowa998.pl/wypadek-w-jaskini-studnisko-gimnazjalistka-nie-zyje

 

SiS:

351[S]90 SLRr Dacia Duster - JRG 1

Grupa Jurajska GOPR

Pogotowie ratunkowe

Ratownik 6 - LPR

Galeria