Ostrzeżenia pogodowe

2015-10-11

Wspólne manewry PSP i OSP Błeszno - wypadek z udziałem tramwaju


     W ostatnią sobotę (10.10.2015r.) na terenie przynależącym do Ochotniczej Straży Pożarnej w Błesznie odbyły się manewry Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej Częstochowa-Błeszno. Ćwiczenie zakładało wypadek komunikacyjny z udziałem tramwaju i dwóch samochodów osobowych.

     Kilka minut po godzinie 10:00 na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp z OSP Błeszno. Po rozpoznaniu sytuacji dowódca przekazał informację do stanowiska kierowania i poprosił o wsparcie. Ochotnicy zabezpieczyli miesce zdarzenia i przystąpili do pomocy poszkodowanym w tramwaju. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG 1, JRG 2 oraz JRG CS PSP.

     W wyniku wypadku poszkodowani zostali kierujący samochodami osobowymi, motorniczy tramwaju oraz kilku pasażerów, łącznie osiem osób. Strażacy odłączyli akumulatory i od razu przystąpili do uwalniania kierujących zakleszczonych w samochodach osobowych. Do komory silników podano jeden prąd piany, by zabezpieczyć samochody przed ewentualnym zapłonem. W tym samym czasie strażacy udzielali pierwszej pomocy i wyprowadzali poszkodowanych z wagonu tramwajowego do strefy bezpiecznej, gdzie udzielano im wsparcia psychicznego. W sprawnym działaniu przeszkadzały znajdujące się w nim nietrzeźwe kobiety. Poszkodowanych segregowano według zasad Triage. Kierującym działaniami ratowniczymi był st. kpt. Krzysztof Dzwonnik. W trakcie trwania manewrów bryg. w st. spocz. Jarosław Staszkiewicz - Komedant Gminny OSP gm. miasta Częstochowa specjalnie dla wszystkich obserwujących udzielał komentarza na temat prowadzonych działań ratowniczych. Kierownikiem ćwiczeń był mł. bryg. Krzysztof Kędryk.

     Po zakończeniu ćwiczeń strażacy biorący w nich udział, a także pozoranci, ustawili się na zbiórce, gdzie głos zabrali Komendant Miejski PSP - st. bryg. Sławomir Olbryś oraz Prezydent Miasta Częstochowa - Krzysztof Matyjaszczyk, którzy podziękowali za udział w manewrach. Ćwiczeniom przyglądali się także zastępca Komendanta Miejskiego - bryg. Jarosław Piotrowski oraz Prezes ZOSP RP powiatu grodzkiego w Częstochowie - Józef Kusal.

 

Siły i środki:

 

250[S]21 GBA 2,6/37 Renault Midlum 300 DXi - JRG CS PSP
351[S]21 GBA 2,5/24 Renault Midlum 280 DXi - JRG 1
352[S]21 GBA 2,7/25 Renault Range D - JRG 2
352[S]43 SRt Iveco Eurocargo FF-135E - JRG 2
352[S]90 SLOp Volkswagen Bora 1,6 - JRG 2
359[S]01 GBA 2,5/16 Mercedes Benz Atego 1329 - OSP Błeszno

 

 

Galeria