Ostrzeżenia pogodowe

2013-07-10

Zasady bezpieczeństwa podczas burz


Niebezpieczeństwa jakie burza może wytworzyć to m.in.

- wyładowania atmosferyczne, pioruny

- silny wiatr

- silny lub nawalny opad deszczu lub gradu

- zjawiska typu downburst, microburst, flash flood itp

- tornada (trąby powietrzne)

 

 

Gdzie można sprawdzić ostrzeżenia przed burzami?

Stron jest wiele, lecz prowadzonymi na bierząco to:

- www.pogodynka.pl – strona Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

- www.lowcyburz.pl – strona Polskiej sieci Łowców Burz – Skywarn Polska

- www.estofex.org – europejska strona meteorologiczna, ostrzeżenia wydawane tam dotyczą całej europy

 



     Jak odczytywać dane z w/w systemów ostrzeżeń? Zademonstruję to na przykładzie systemu SkyPredict prowadzonego przez Skywarn Polska.


mapkasky 



     W lewym dolnym rogu jest narysowana legenda i skala ostrzeżeń. Warto zaznaczyć, że 1 stopień jest stopniem najniższym, a 3 stopniem najwyższym.

     Z powyższej mapki możemy odczytać, że w powiecie częstochowskim zostało wydane ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami, a w województwie świętokrzyskim oprócz ostrzeżeń przed upałami, także ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami.  Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz są aktualizowane najczęściej poprzez wyznaczone dyżurne osoby odpowiedzialne za ich wydawanie.  Na stronie www.lowcyburz.pl jakiś czas przed możliwością wystąpienia zjawisk meteorologicznych bądź hydrologicznych wydawane są prognozy z zaznaczonymi obszarami zagrożeń i szczegółowo opisaną sytuacją.

 

 

     Mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie są aktualizowane tak często jak być powinny, a ostrzeżenia wydawane są często po przejściu zjawiska. Jako ciekawostkę mogę dodać, że to Polscy Łowcy Burz ostrzegali jako pierwsi przed zagrożeniem wystąpienia tornad w naszych rejonach – w 2007 roku, a nie IMGW.

 

 

 

     Sytuację meteorologiczną możemy na bierząco sami obserwować za pomocą zdjęć satelitarnych – www.sat24.com/pl ,  skanów radarowych znajdujących się na stronie www.pogodynka.pl lub www.radareu.cz , a także śledzić wyładowania atmosferyczne i aktywność elektryczną komórek – np. www.blids.de , www.blitzortung.org.

 

 

 

     Bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie z domownikami jakiegoś miejsca, na wypadek wystąpienia silnych wiatrów, tornad czy trąb powietrznych. Najlepszymi pomieszczeniami do tego jest piwnica, bądź w przypadku jej braku łazienka czy inne pomieszczenie z małą ilością okien lecz znajdującym się przy ścianach nośnych budynku.

 


IMG_2268   


Zasady bezpieczeństwa podczas burz:

 


W domu:

 

- Przed burzą postarać się o uprzątnięcie z balkonów, parapetów i podwórek wszelkich lekkich przedmiotów mogących zostać porwanych przez wiatr

- Przeparkować samochody zdala od drzew, banerów reklamowych i innych konstrukcji mogących pod wpływem wiatru przewrócić się

- Zamknąć okna w całym domu

- Odłączyć urządzenia elektryczne od zasilania sieciowego (gniazdek) w celu uniknięcia szkód w wyniku wyładowań i uchronienia się przed pożarem

- Kable antenowe odłączyć od urządzeń w celu przerwania „drogi” do naszego domu w przypadku uderzenia w antenę

 


W terenie, gdy burza zastanie nas w samochodzie, na rowerze:

 

- w przypadku przebywania w samochodzie, niebezpieczeństwo porażenia piorunem jest małe, ze względu na konstrukcję samochodu – klatkę Faraday’a i oddzielnie nas od ziemi za pomocą opon. Należy pozasuwać okna, schować często długie anteny od CB radia, które służy wtedy jako piorunochron. W przypadku silnego wiatru należy stanąć na poboczu, lecz zdala od drzew, banerów, latarni, słupów.

- w przypadku, gdy burza złapie nas na rowerze, motorowerze: należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie w postaci budynku, bądź innej betonowej i wytrzymałej konstrukcji. Nie należy, nie wolno i nie powinno się chować pod drzewami, które są bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego, są wysokie co daje dodatkowe szanse na przyciągnięcie wyładowania i w przypadku uderzenia szanse na przeżycie są niewielkie. Jeżeli nie mamy dobrego schronienia w pobliżu, należy zejść z roweru i poszukać najniżej położonego miejsca w okolicy – np. Rowu i przykucnąć. Trzeba pamiętać też o tym, aby rower zostawić w pewnej odległości, gdyż jego metalowa budowa może przyciągać pioruny.

 

 

W przypadku gdy występuje tornado, trąba powietrzna:


Jeżeli obserwujemy lej i widzimy, że się „powiększa” to znaczy, że idzie w naszą stronę i należy jak najszybciej zmienić kierunek naszej podróży – najlepiej prostopadle do kierunku w którym idzie tornado. Nie wolno chować się pod mostami, gdyż możemy zostać „wyssani” przed podciśnienie wytworzone przez lej. Szukamy schronienia w mocnych budynkach w jak najniższym ich punkcie – piwnice, łazienki, pomieszczenia bez okien.

 

 

 

 

W przypadku zobaczenia ognia, zadymienia należy bezzwłocznie zawiadomić straż pożarną – 112 lub 998!

 

źródła: www.lowcyburz.pl, własne zasoby fotografii meteorologicznej - kopiowanie, udostępnianie w celach komercyjnych ZABRONIONE. 

 

Galeria