Ostrzeżenia pogodowe

2018-03-06

Tragiczny wypadek w Starczy. Nie żyje mężczyzna, kobieta zabrana przez LPR

Autor: Karol Zawadzki

     5 marca 2018 roku około godziny 9:30 w Starczy na skrzyżowaniu ulic Gminnej i Szkolnej doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. 

     Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie zadysponował na miejsce zastępy z JRG CS PSP, JRG 1 w tym Zastępcę Dowódcy JRG 1 oraz okoliczne OSP. Po dotarciu okazało się, że jest to zderzenie samochodu osobowego z samochodem ciężarowym. W samochodzie osobowym zakleszczony był nieprzytomny kierowca, natomiast poza pojazdami znajdowała się jeszcze 54-letnia piesza, w którą po zderzeniu uderzyły pojazdy. Po wydobyciu kierującego ratownicy przystąpili do reanimacji, lecz niestety nie przyniosła ona skutku. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon 54-letniego mężczyzny kierującego Volkswagenem Tiguanem. Poszkodowana kobieta została przetransportowana w stanie ciężkim z licznymi złamaniami przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Kierujący ciężarowym DAFem z naczepą został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, lecz nie uskarżał się na żadne dolegliwości. Działania strażaków polegały w głównej mierze na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą narzędzi hydraulicznych, wydobyciu mężczyzny z samochodu osobowego, udzieleniu kwalfikowanej pierwszej pomocy, odpięciu akumulatorów w pojazdach, przygotowania lądowiska dla śmigłowca LPR oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Działaniami kierowali: st. bryg. Jarosław Piotrowski - Komendant Miejski PSP w Częstochowie, a także st. kpt. Krzysztof Dzwonnik - Zastępca Dowódcy JRG 1 w Częstochowie. Na miejscu obecni byli druhowie OSP Starcza, którzy nie wyjechali samochodem ratowniczo-gaśniczym, ponieważ nie mieli kierowcy, lecz przyszli pieszo z zestawem ratownictwa medycznego. Zdarzenie miało miejsce nieopodal ich remizy.

     Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący Volkswagenem Tiguanem, jadąc ulicą Szkolną, najprawdopodobniej nie zatrzymał się przed znakiem "STOP" i wjeżdżając na skrzyżowanie z ulicą Gminną zderzył się z jadącą w stronę Częstochowy ciężarówką marki DAF z naczepą. Po uderzeniu oba pojazdy zjechały na pobocze, potrącając 54-latkę, stojącą przy przejściu dla pieszych. Badanie wykazało, że prowadzący samochód ciężarowy był trzeźwy. Czynności wyjaśniające tę tragedię prowadzi policja wraz z prokuraturą. 

     Bilans zdarzenia jest tragiczny - jedna osoba nie żyje i jedna jest ciężko ranna. Policjanci apelują do kierujących o rozsądek, rozwagę i przestrzeganie przepisów. Zachowanie każdego uczestnika ruchu ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. 

 

Siły i Środki:

250[S]21 GBA 2,7/16 Volvo FL 280 - JRG CS PSP

250[S]43 SCRt Scania P380 - JRG CS PSP

350[S]91 SLOp Kia Sportage - KM PSP

351[S]21 GBA 2,5/24 Renault Midlum 280 DXi - JRG 1

351[S]22 GBAPr 2/24+750 Renault Range D14 - JRG 1

351[S]90 SLRr Dacia Duster - JRG 1

358[S]93 GBA 2,5/16 Star 244 - OSP Rudnik Mały

SP-HXM Eurocopter 135 P2+ Ratownik 4 - LPR Gliwice

Pogotowie Ratunkowe

Policja

Galeria